Embroidery Work Suit With Bandhej Salwar & Dupatta.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Party Wear |
| Brand | Madhuri Creations |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 100-150 |
| Work | Embroidered and Mirror Work |
₹ 525 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Embroidery |
| Width | 72" |
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Bottoms Style | Salwar |
| Suit Stitch Type | Unstitched |
| GSM | 150-200 |
| Work Type | Embroidery |
| Occasion | Casual Wear |
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Party Wear |
| GSM | 150-200 |
| Pattern | Embroidery |
Minimum order quantity: 100 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Design | Embroidery |
| Color | Light |
| Bottoms Style | Salwar |
| Pattern Type | Embroidery |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Regular Wear |
Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Design/Pattern | Embroidered |
| Width | 44-45" |
| GSM | 250-300 |
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Regular Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Heavy Embroidery work + Multi Printed block + Daman Embroidery work with Embroidery Bandhej Dupatta And Plain Salwar
(4 Piece of set)
Top: Heavy Embroidery Work + Print Block work + Daman Embroidery work(2.5 mtr)
₹ 625 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Normal |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Blue |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Features | Party Wear |
| Catalog Name | Madhuri Creation |
| Occasion | Party Wear |
| GSM | 150-200 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery Work & Block Hand Print
Highlighted: 2.5 TOP & SALWAR
Heavy Bandhani On Embroidery work +
Block Hand Print Work with Bandhani
Salwar *(2.5 Mtr)* and Bandhani Dupatta
with Resham border
(4 piece of Catalog)
*Top: * Heavy Bandhani On Embroidery work +
Block Hand Print Work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Salwar:* Bandhani Work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Dupatta:* Bandhani Work
*(2.25 Mtr Approx)*
*100% Satin Cotton Material*
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Salwar Pattern | Bandhej work |
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| GSM | 150-200 |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 100 Piece
Heavy Embroidery work + Multi Printed block + Daman Embroidery work with Embroidery Bandhej Dupatta And Plain Salwar
(4 Piece of set)
Top: Heavy Embroidery Work + Print Block work + Daman Embroidery work(2.5 mtr)
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Pattern | Bandhej work |
| Material | 100% cotton |
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| GSM | 150-200 |
| Occasion | Regular Wear |
| Design | Embroidered |
Minimum order quantity: 100 Piece
Heavy Embroidery work + Multi Printed block + Daman Embroidery work with Embroidery Bandhej Dupatta And Plain Salwar
(4 Piece of set)
Top: Heavy Embroidery Work + Print Block work + Daman Embroidery work(2.5 mtr)
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work Type | Printed |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Print & Pattern | Block Print |
| Occasion | Regular Wear |
| Salwar Type | Unstitch |
| GSM | 150-200 |
| Width | 44-45" |
| Brand | Madhuri Creation |
| Dupatta Pattern | Bandhej work |
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work | Embroidery |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Width | 44-45" |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| Pattern | Embroidery |
| GSM | 150-200 |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 50 Piece
*Khatali Work and Stylish Dupatta*
Khatali Work + Embroidery + Mirror Work and Back Side
work with Stylish Dupatta And Plain Salwar
(4 Piece of set)
Top: Khatali Work + Embroidery + Mirror Work(2.5 mtr)
Backside: Khatali work + Mirror Work
Salwar: Plain(2.25 mtr)
Dupatta: Stylish Design(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| Top Fabric | Modal |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Work | Mirror Work |
| GSM | 150-200 |
| Occasion | Regular Wear |
| Embroidery Type | Kutch Embroidery |
| Brand | Madhuri Creation |
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Embroidery |
| Wash Care | Handwash |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Multi color |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Set Content | 4 |
| Stitch Type | Unstitched |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Country of Origin | Made in India |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
(4 piece in set)
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 525 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Color | White, Black, Orange |
| Width | 44-45" |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Style | Salwar |
| GSM | 100-150 |
| 1 Set Includes | Kurta,Salwar and Dupatta |
| Salwar Size | 2.5 mtr |
| Kurta Size | 2.5 mtr |
| Dupatta Length | 2.5 mtr |
| Brand | Madhuri Creations |
| Usage/Application | Party Wear |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Heavy Embroidery work + Multi Printed block + Daman Embroidery work with Embroidery Bandhej Dupatta And Plain Salwar
(4 Piece of set)
Top: Heavy Embroidery Work + Print Block work + Daman Embroidery work(2.5 mtr)
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Fabric | Cotton |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 100 Piece
Heavy Embroidery work + Multi Printed block + Daman Embroidery work with Embroidery Bandhej Dupatta And Plain Salwar
(4 Piece of set)
Top: Heavy Embroidery Work + Print Block work + Daman Embroidery work(2.5 mtr)
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Normal |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Green |
| Width | 58-60" |
| Set Content | 4 |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 150-200 |
| Occasion | Casual Wear |
Minimum order quantity: 100 Piece
Heavy Embroidery work + Multi Printed block + Daman Embroidery work with Embroidery Bandhej Dupatta And Plain Salwar
(4 Piece of set)
Top: Heavy Embroidery Work + Print Block work + Daman Embroidery work(2.5 mtr)
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Multi |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Red |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Set Content | 4 |
| Wash Care | Handwash |
| Stitch Type | Unstitched |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 100 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
(4 piece in set)
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Bottom Style | Salwar |
| Width | 44-45" |
| Stitch Type | Unstitched |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 100-150 |
| Set of | 4 piece |
| Salwar Pattern | Embroidery + Bandhej work |
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Bottom Style | Salwar |
| Width | 44-45" |
| Stitch Type | Unstitched |
| Occasion | Daily Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| GSM | 100-150 |
| 1 Set Includes | Kurta,Salwar and Dupatta |
| Stiching | Unstiched |
| Design/Pattern | Mirror Embroidery |
| Usage/Application | Party Wear |
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India