Heavy Kut6i work with Embroidery salwar and dupatta
Top : Heavy Embroidery work
Salwar: Embroidery work with bandhej
Dupatta: Embroidery work with bandhej
100% satin cotton material
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Set Content | 4 |
| Color | Pink |
| Occasion | Casual Wear |
| Suit Type | Unstitched |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | 3 Color |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Occasion | Formal Wear, Casual Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Green |
| Width | 44-45" |
| Suit Type | Unstitched |
| Occasion | Casual Wear, Formal Wear |
| GSM | 150-200 |
| Salwar Pattern | Badhani |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Color | Pink |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Bottom Style | Normal |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Bottom Size | 2.5 |
*Fancy Party Wear Design*
New Color of Embroidery work + Bandhej Work
+ Foil Mirror work and Bandhej Salwar *(2.5 Mtr)*
and Multi Color Bandhej Dupatta with Resham border
(4 piece of set)
*Top: * New Color of Embroidery work + Foil Mirror work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Bandhej Work *(2.5 Mtr)*
*Dupatta:* Bandhej Work (2.25 Mtr)₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Fabric | 100% Soft Cotton |
| Set of | 4 Piece |
| Top Pattern | Embroidery work + Tie - Dye background Backside Minor Embroidery work |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Backside Pattern | Minor Embroidery work |
| Salwar Pattern | Ring Bandhej work |
| Salwar Size | 2.5 Mtr |
| Dupatta Pattern | Ring Bandhej Work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
*Heavy Embroidery & Designer Dupatta*
Full Colorful Embroidery work and
Multi Color Ring Bandhej salwar and
Multi Color Ring Bandhej Dupatta with Resham border
(4 piece of set)
*Top: * New Colorful Embroidery work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej Work (2.5 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Embroidery Width | 100% |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 100 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin Cotton |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| Color | Yellow |
| Work | Printed |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Occasion | Formal Wear |
| GSM | 150-200 |
| Salwar Type | Normal Salwar |
| Set Content | 4 |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Occasion | Casual Wear, Formal Wear |
| Salwar Type | Normal Salwar |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 50 Piece
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India