Heavy Quality Kutchhi work with Embroidery salwar & bandhej dupatta
Top : Full Embroidery work
Salwar: Embroidery work with border
Dupatta: Gadhwal border with bandhej
100% satin cotton material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Regular |
| Width | 44-45" |
| GSM | 150-200 |
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Dupatta Length | 2.25 mtr |
| Occasion | Casual |
| Suit Stitch Type | Unstitched |
| Features | Embroidery |
Minimum order quantity: 100 Piece
Embroidery Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta(4 piece of set)
Top: Embroidery Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Plain (2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Brand | Madhuri Creation |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Length | 2.25 mtr |
| Pattern | Embroidered |
| Top Length | 2.5 mtr |
| Ideal For | Women |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta(4 piece of set)
Top: Embroidery Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Plain (2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 625 / Piece Get Latest Price
| Suit Type | Unstitched |
| Brand | Madhuri Creation |
| Occasion | Casual Wear |
| Gender | Female |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 150-200 |
| Bottom Size | 2.25 mtr |
Minimum order quantity: 50 Piece
Satin Embroidery work + Pignment Print
Work + Different block Design and Bandhej
Salwar and Dupatta
Top: Embroidery work + Pigment Print + Different Block Design(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.5 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Brand | Madhuri Creation |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Length | 2.25 mtr |
| Top Length | 2.5 mtr |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery work With Bandhej Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | satin cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Fabric Type | Cotton Fabric |
| Width | 58-60" |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Embroidery Width | 2.5 mtr |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Normal |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Pink |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Features | Traditional |
| Catalog Name | Madhuri Creation |
| Occasion | Party Wear |
| GSM | 150-200 |
Golden Print and Embroidery work
Highlighted: 2.50mtr SALWAR & 2.5mtr TOP
Golden Print + Embroidery Work and
Printed Salwar *(2.50 Mtr)* and Printed
Dupatta with Resham border
(5 piece of Catalog)
*Top: * Golden Print + Embroidery Work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Salwar:* Printed Work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Dupatta:* Printed Work
*(2.25 Mtr Approx)*
*100% Cotton Material*
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Brand | Madhuri Creation |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Length | 2.25 mtr |
| Top Length | 2.5 mtr |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta(4 piece of set)
Top: Embroidery Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Plain (2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Features | Embroidery |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Embroidery Type | Kutch Embroidery |
| Dupatta Length | 2.25 mtr |
| Top Length | 2.5 mtr |
| Work | Mirror Work |
Embroidery Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta(4 piece of set)
Top: Embroidery Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Plain (2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Length | 2.25 mtr |
| Top Length | 2.5 mtr |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Regular Wear |
Minimum order quantity: 100 Piece
Embroidery Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta(4 piece of set)
Top: Embroidery Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Plain (2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Blend |
| Width | 108" |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 250-300 |
| Model Number | MC1021 |
| Salwar Size | 2.25 mtr |
| Brand | Madhuri Creation |
| Pattern | Mirror |
| Design | Mirror |
| Top Size | 2.5 mtr |
| Bottom Size | 2.25 mtr |
Satin Embroidery work + Mirror work
Work + Different block Design and Bandhej
Salwar and Dupatta
Top: Embroidery work + Pigment Print + Different Block Design(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.5 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Wedding Wear |
| Design | Embroidery |
| Suit Stitch Type | Unstitched |
| Kameez Type | Regular |
| GSM | 150-200 |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 100 Piece
Embroidery Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta(4 piece of set)
Top: Embroidery Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Plain (2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India