Kuchhi Work With Bandhej Salwar and Dupatta
Cotton Satin Fabrics
100% Cotton Satin Material
Top 2.5 Mtr Cotton Kuchhi Work,
Salwar 2 mtr Cotton Bandhej Work,
Dupatta 2.25 Mtr Bandhej Work.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 150-200 |
| Occasion | Wedding Wear |
| Top Length | 2.5 Mtr |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
| Suit Type | Unstitched |
| Top Pattern | Kutchhi(figure) Work |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Width | 58-60" |
| GSM | 250-300 |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Casual Wear |
| Fabric | Cotton |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Suit Type | Unstitched |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Top Pattern | Kutchhi(figure) Work |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Occasion | Casual |
| Top Length | 2.5 Mtr |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Suit Type | Unstitched |
| Top Pattern | Kutchhi(figure) Work |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Fabric | Satin Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Color | Green |
| Suit Style | Straight |
| Occasion | Casual Wear |
| Set Content | 4 |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Brand | Madhuri Creation |
| Dupatta Pattern | Bandhai work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Top Pattern | Kutchhi(figure) Work |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 100 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Work | Stone Work |
| Fabric | Satin Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| Suit Style | Straight |
| GSM | 150-200 |
| Top Length | 2.5 Mtr |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Brand | Madhuri Creation |
| Top Pattern | Kutchhi(figure) Work |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 100 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work Type | Printed |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Print & Pattern | Block Print |
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Width | 58-60" |
| GSM | 250-300 |
| Fabric | Cotton |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
*New Classic Designer Suit*
Heavy Length *2.75 Salwar*
Self Embroidery work + Kutchhi/Warli Pattern design
With Tie-dye Salwar *(2.75 mtr)* and Tie-dye Dupatta₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Color | Black |
| Width | 44-45" |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Style | Salwar |
| Fabric | Satin Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Brand | Madhuri Creation |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Top Pattern | Kutchhi(figure) Work |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi(figure) Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi(figure) Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Formal |
| Type | Cotton |
| Width | 44-45" |
| GSM | 250-300 |
| Salwar Type | Normal Salwar |
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| Color | Green |
| Design | Embroidered |
Minimum order quantity: 50 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Color | Black |
| Usage/Application | Women |
| Embroidery Work Type | Kutchhi |
| Fabric | Satin Cotton |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Style | Salwar |
| Service Type | High Level |
| Brand | Madhuri Creation |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Top Pattern | Kutchhi (figure) Work |
Minimum order quantity: 50 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Color | Red |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Style | Salwar |
| Stitch Type | Unstitched |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Design | Embroidered |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 250-300 |
| Width | 44-45" |
| Gender | Female |
| Set Content | 4 |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Size | Large |
| Salwar Type | Normal Salwar |
| Weight (Kilogram) | 600 kg |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 50 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Work | Stone Work |
| Fabric | Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| GSM | 200-250 |
| Suit Style | Straight |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Silk Blend |
| Color | Green |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Casual Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
| Top Pattern | Kutchhi(figure) Work |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
Get Latest Price
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India