Kutchhi(figure) Design Embroidery Work
with bandhej salwar and dupatta
Top: Kutchhi(figure) Embroidery Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 72" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Bottoms Style | Salwar |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Model Name/Number | MC1124 |
| Bottoms Style | Salwar |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Wash Care | Dry clean |
| Suit Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 100 Piece
*Heavy Embroidery Panel work Design*
Heavy Embroidery Panel Work with
bandhej salwar *(2.5 mtr)* and dupatta with resham border
(4 Piece of Catalog)
*Top :* Embroidery Panel Work(2.5 mtr)
*Salwar:* Bandhej work *(2.5 mtr)*
*Dupatta:* Bandhej work with resham border(2.25 mtr)
100% Heavy cotton material₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Bottoms Style | Salwar |
| Model no | MC1125 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Fabric | Satin Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 58-60" |
| Suit Style | Straight |
| Salwar Type | Bandhani |
| Pattern | Embroidered |
| GSM | 150-200 |
| Occasion | Regular Wear |
| Top Length | 2.5 mtr |
| Dupatta Length | 2.25 mtr |
| Neck Type | Round |
| Brand | Madhuri Creation |
| Ideal For | Women |
| Design | Embroidery |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 50 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Type | Unstitch |
| Wash Care | Dry clean |
| Suit Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Formal Wear |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India