Satin Heavy Embroidery work with
Printed block design salwar and
dupatta and gadhwal border
Top: Heavy Embroidery work(2.5 Mtr)
Salwar: Printed Block *(2.5 Mtr)*
Dupatta: Printed Block(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Work | Mirror Work |
| Suit Style | Normal |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Brand | Madhuri Creation |
| Features | Kuchhi work |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 50-100 |
| Embroidery Type | Kutch Embroidery |
*New Color With New Design Suit*
Embroidery + Mirror Work + Pigment work
with Bandhani Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery + Mirror Work + Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhani Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhani Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | satin cotton |
| Fabric | Satin Cotton |
| Stitching Type | Unstitched |
| Set Content | 4 |
| Width | 44-45" |
| GSM | 150-200 |
| Color | Pink |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Top Pattern | Heavy Embroidery work |
| Top Size | 2.5 Mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
*New Color With New Design Suit*
Embroidery + Mirror Work + Pigment work
with Bandhani Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery + Mirror Work + Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhani Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhani Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Set Content | 5 |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 100 Piece
*New Color With New Design Suit*
Embroidery + Mirror Work + Pigment work
with Bandhani Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery + Mirror Work + Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhani Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhani Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Work | Thread Work |
| Fabric | Satin Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 58-60" |
| Suit Style | Straight |
| GSM | 150-200 |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Features | Embroidery |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 100 Piece
*New Color With New Design Suit*
Embroidery + Mirror Work + Pigment work
with Bandhani Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery + Mirror Work + Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhani Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhani Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Stitch Type | Unstitched |
| Work | Foil Print, Embroidery, Sequins Work, Mirror Work, Khatali Work, Zari Work, Gota Patti, Handwork |
| Print or Pattern | Lehariya |
| Set Content | 5 |
| GSM | 150-200 |
| Color | Pink |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Design | Embroidery |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 100 Piece
*New Color With New Design Suit*
Embroidery + Mirror Work + Pigment work
with Bandhani Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery + Mirror Work + Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhani Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhani Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India