Micro Bandhej Cotton Silk Blend Salwar Suit Dupatta (Unstitched Dress Material)
Cotton Satin (Cotton Silk) Fabrics
Handicraft Bandhej Dress
Marian Bandhej Material
100% Cotton Satin Material
Rai Dana Bandhej Suit Material
Real Bandhej/ Rai Dana Bandhej Cotton Satin Suit/ Dress with Gadhwal Border
Top Top 2.5 Mtr Cotton Satin Bandhej Work,
Salwar 2 mtr Cotton Satin Dot Bandhej Work,
Dupatta 2.25 Mtr Gadhwal Border.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Regular Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Suit Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Formal Wear, Casual Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Micro Bandhej |
| Color | Maroon |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Set Content | 4 |
| Wash Care | Handwash |
| Stitch Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Regular Wear |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Color | Blue |
| Suit Style | Micro Bandhej |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Style | Salwar |
| Salwar Type | Unstitch |
| Stitch Type | Unstitched |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| GSM | 150-200 |
| Width | 44-45", 58-60" |
| Occasion | Regular Wear |
| Set Content | 4 |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Pattern | 2.25 mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Work Type | Printed |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Suit Style | Micro Bandhani |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Print & Pattern | Block Print |
| Salwar Type | Cotton |
| Occasion | Formal |
| Fabric | Cotton |
| Gender | Female |
| GSM | 150-200 |
| 1 Set Includes | 4 Pieces |
| Suit Stitch Type | Unstitched |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 2.25 mtr |
| Pattern | Micro Bandhej |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin cotton |
| Pattern | Micro Bandhej |
| Suit Type | Unstitched |
| Work | Printed |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Color | Yellow |
| Width | 44-45" |
| GSM | 250-300 |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 50 Piece
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India