Heavy Quality Kutchhi work with Embroidery salwar & bandhej dupatta
Top : Full Embroidery work
Salwar: Embroidery work with border
Dupatta: Gadhwal border with bandhej
100% satin cotton material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Suit Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Satin Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Width | 44-45" |
| GSM | 250-300 |
| Occasion | Regular Wear |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Cotton |
| Type | Unstitched/Material |
| Occasion | Casual |
| GSM | 250-300 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Suit Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 100 Piece
*Heavy Embroidery Work with Lace border*
New Color Embroidery design with Fancy Lace border
Work and plain salwar and Bandhej dupattaBrijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India