Heavy Quality Kutchhi work with Embroidery salwar & bandhej dupatta
Top : Full Embroidery work
Salwar: Embroidery work with border
Dupatta: Gadhwal border with bandhej
100% satin cotton material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Embroidery |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Regular Wear |
| Top Pattern | Embroidery Work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | cotton |
| Top Pattern | Embroidery work |
| Salwar Pattern | Embroidery work with border |
| Dupatta Pattern | Embroidery work with gadhwal border |
Minimum order quantity: 50 Piece
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Work | Gota Patti |
| Fabric | cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Suit Style | Straight |
| Top Fabric | Cotton |
| Salwar Type | Unstitch |
| Color | Blue |
| Stitch Type | Unstitched |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Set Content | 4 |
| Wash Care | Handwash |
| Brand | Madhuri Creation |
| Dupatta Pattern | Embroidery work with gadhwal border |
| Salwar Pattern | Embroidery work with border |
| Top Pattern | Embroidery work |
| Dupatta Fabric | Net |
*Warli/Kuchhi Embroidery work*
Heavy Quality Warli Embroidery & Kutchhi Figure Design Work with Ring Bandhej salwar and Ring bandhej dupatta
*Top:* Warli Embroidery/ Kutchhi Work (2.5 Mtr)
*Salwar:* Ring Bandhej work(2.25 Mtr)
*Dupatta:* Ring Bandhej Work(2.40 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Bottom Style | Salwar |
| Width | 58-60" |
| Stitch Type | Unstitched |
| Occasion | Daily Wear |
| Stiching | Unstiched |
| Kurta Size | 2.5 mtr |
| Brand | Madhuri Creations |
| Design/Pattern | Bandhej Work |
| Usage/Application | Party Wear |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | All |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | All |
| Width | All |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Length | 2.5 meter |
| Design/Pattern | All |
| Kurta Style | All |
| Age Group | All |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 50 Piece
New Fancy Batik Design
Original Wax Batik + Embroidered work +
Batik Lehriya Salwar (2.5 Mtr) and Original wax batik
and Lehriya Dupatta
(4 piece of set)
Top: Original wax batik + Embroidery work(2.5 Mtr)
Salwar: Batik Lehaiya (2.5 Mtr)
Dupatta: Batik Lehriya(2.25 Mtr)Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India