Bandhej Cotton Silk Blend Salwar Suit Dupatta (Unstitched Dress Material)
Cotton Satin (Cotton Silk) Fabrics
Handicraft Bandhej Dress
Marian Bandhej Material
100% Cotton Satin Material
Rai Dana Bandhej Suit Material
Real Bandhej/ Rai Dana Bandhej Cotton Satin Suit/ Dress with Gadhwal Border
Top Top 2.5 Mtr Cotton Satin Bandhej Work,
Salwar 2 mtr Cotton Satin Dot Bandhej Work,
Dupatta 2.25 Mtr Gadhwal Border.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Micro Bandhani |
| Brand | Madhuri Creation |
| Pattern | Micro Bandhani |
| Salwar Type | Unstitch |
| Color | Dark Green |
| Stitch Type | Unstitched |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Width | 44-45", 58-60" |
| Occasion | Regular Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Normal |
| Suit Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Top Pattern | Bandhani work |
| Bottom | Banrkdhani Work |
| Brand | Madhuri Creation |
| Collection Name | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 100 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Set Content | 5 |
| Occasion | Formal Wear |
| Color | Green |
| Fabric | Cotton |
| Top Pattern | Bandhani work |
| Salwar Pattern | Plain |
| Dupatta | Fancy Bandhani Dupatta |
Minimum order quantity: 100 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Material | Cotton |
| Occasion | Casual |
| GSM | 150-200 |
| Top Pattern | Bandhani work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Fabric | 100% cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| Set Content | 4 |
| Color | Blue |
| Brand | Madhuri Creation |
| Pattern | Micro Bandhej |
| GSM | 200-250, 250-300 |
| Width | 58-60", 44-45" |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Small Bandhani |
| Width | 44-45", 58-60" |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Color | Dark Green |
| Width | 58-60", 44-45" |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Pattern | Micro Bandhani |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Micro Bandhej |
| Set Content | 4 |
| Fabric | Cotton |
| Color | Blue |
| Width | 58-60", 44-45" |
| Occasion | Formal Wear |
| Gender | Female |
| Type | Micro Bandhej |
| Pattern | Micro Bandhej |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Green |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Set Content | 5 |
| Occasion | Regular |
| Top Pattern | Bandhani work |
| Salwar Pattern | Plain |
| Dupatta Pattern | Fancy Bandhani |
Minimum order quantity: 100 Piece
*New Design and Color*
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work Type | Printed |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Print & Pattern | Block Print |
| Occasion | Casual Wear |
| Width | 44-45" |
| Color | Blue |
| GSM | 250-300, 200-250 |
| Set Content | 4 |
| Pattern | Micro Bandhej |
| Brand | Madhuri Creation |
| Type | Satin Cotton |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Set Content | 5 |
| Color | Maroon |
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Occasion | Casual |
| GSM | 150-200 |
| Top Pattern | Bandhani work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Mangalgiri Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work | Solid |
| Color | Black |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Style | Salwar |
| Set Of | 5 piece |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Top Pattern | Bandhani + Color Dana + Gulti work |
| Salwar Size | 2.5 Mtr |
| Salwar Pattern | Bandhani salwar |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
| Dupatta Pattern | Bandhani Design Dupatta |
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Suit Style | Bandhani |
| Width | 44-45" |
| Work | Printed |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Salwar Type | Unstitch |
| Stitch Type | Unstitched |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Material | Cotton |
| Occasion | Casual |
| GSM | 150-200 |
| Color | Dark Blue |
| Set Content | 5 |
| Wash Care | Handwash |
| Brand | Madhuri Creation |
| Dupatta Pattern | Fancy Bandhani |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| Work | Printed |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Occasion | Casual |
| GSM | 150-200 |
| Brand | Madhuri Creation |
| Dupatta Pattern | Fancy Bandhani |
| Top Pattern | Bandhani work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Fabric | Satin Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Color | Blue |
| Suit Style | Straight |
| Occasion | Formal Wear |
| Width | 58-60" |
| GSM | 200-250 |
| Set Content | 5 |
| Dupatta Pattern | Fancy Bandhani Dupatta |
| Salwar Pattern | Plain |
| Top Pattern | Bandhani work |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 100 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Blue |
| Fabric | Cotton |
| Width | 58-60", 44-45" |
| GSM | 150-200 |
| Pattern | Micro Bandhej |
| Top Pattern | Bandhani work |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Suit Style | Regular Wear |
| Color | Green |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Stitch Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| GSM | 250-300 |
| Occasion | Regular Wear |
| Pattern | Micro Bandhani |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Suit Style | Regular |
| Color | Yellow |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Micro Bandhej |
| Set Content | 4 |
| Wash Care | Handwash |
| Stitch Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Pattern | Micro Bandhej |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Pink |
| Fabric | Satin Cotton |
| Set Content | 4 |
| Pattern | Micro Bandhej |
| Width | 44-45" |
| GSM | 200-250, 250-300 |
| Gender | Female |
| Type | Micro Bandhej |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Regular wear |
| Color | Red |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Fabric | Satin Cotton |
| Set Content | 5 |
| Top Pattern | Bandhani work |
| Salwar Pattern | Plain |
| Dupatta Pattern | Fancy Bandhani Dupatta |
Minimum order quantity: 100 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Type | Cotton |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Regular |
| Color | Pink |
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Madhuri Creation |
| Wash Care | Handwash |
| Stitch Type | Unstitched |
| GSM | 150-200, 200-250 |
| Width | 44-45" |
| Top Pattern | Bandhani work |
| Salwar Pattern | Plain |
| Dupatta Pattern | Fancy Bandhani |
Minimum order quantity: 100 Piece
*New Design and Color*
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India