Heavy Quality Kutchhi work with Embroidery salwar & bandhej dupatta
Top : Full Embroidery work
Salwar: Embroidery work with border
Dupatta: Gadhwal border with bandhej
100% satin cotton material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Green |
| Width | 58-60", 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Pattern | Micro Bandhej |
| GSM | 200-250, 250-300 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Micro Bandhani |
| Set Content | 4 |
| Color | Blue |
| GSM | 200-250, 250-300 |
| Width | 44-45" |
| Occasion | Formal Wear |
| Gender | Female |
| Brand | Madhuri Creation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Fabric | cotton |
| Work | Printed |
| Color | Pink |
| Suit Style | Regular Wear |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Style | Salwar |
| Salwar Type | Unstitch |
| Stitch Type | Unstitched |
| Collection Name | Micro Bandhej |
| Pattern | Bandhani |
| GSM | 250-300 |
| Width | 58-60", 44-45" |
| Occasion | Regular Wear |
| Set Content | 4 |
| Wash Care | Handwash |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 50 Piece
Micro Bandhej/Rai dana work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Stitch Type | Unstitched |
| Set Content | 3-Piece Set |
| Work | Gota Patti |
| Print or Pattern | Bandhani |
| Type | Cotton |
| Pattern | Micro Bandhej |
| Width | 44-45" |
| GSM | 250-300 |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | 100% Satin cotton |
| Stitch Type | Unstitched |
| Work | Gota Patti |
| Print or Pattern | Bandhani |
| Set Content | 4 |
| Pattern | Micro Bandhej |
| Color | Maroon |
| Width | 44-45", 58-60" |
| GSM | 250-300 |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
Minimum order quantity: 50 Piece
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India