Kutchhi Design Work with bandhej salwar and dupatta
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Fabric | Satin Cotton |
| Brand | Madhuri Creation |
| Age Group | Adult |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
Minimum order quantity: 50 Piece
Kutchhi Design Work with bandhej
salwar and dupatta
Top: Kutchhi Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 Mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Set Content | 5 |
| Color | Blue |
| GSM | 150-200 |
| Occasion | Formal |
| Work | Bandhani |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bandhani + Color Dana + Gulti work
with Fancy Design dupatta and Plain Salwar
(High Quality)
Top: Bandhani + Color Dana + Gulti work (2.5 Mtr)
Salwar: Plain salwar(2.25 Mtr)
Dupatta: Fancy Design Dupatta (2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Brand | Madhuri Creation |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Top Pattern | Kutchhi Work |
| Top Size | 2.5 Mtr |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Width | 58-60" |
| GSM | 250-300 |
| Occasion | Regular Wear |
| Dupatta Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Brand | Madhuri Creation |
| Age Group | Adult |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work Type | Printed |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Bottom Fabric | Cotton |
| Print & Pattern | Block Print |
| Occasion | Casual |
| GSM | 150-200 |
| Width | 44-45" |
| Brand | Madhuri Creation |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
| Design | Net |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Suit Type | Unstitched |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 100-150 |
| Salwar Size | 2.25 Mtr |
| Salwar Pattern | Bandhej Work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery thread Work with
Bandhej salwar and Dupatta
Top: Embroidery Thread Work(2.5 Mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 Mtr)
Dupatta:Bandhej work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India