Computer Work Suit - 8(Piece) (Unstitched Dress Material)
100% Cotton
8 Piece Design Catalog
Top 2.5 Mtr Computer Work,
Salwar 2 mtr Cotton Bandhej,
Dupatta 2.25 Mtr Cotton Bandhej.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Fabric | 100% Satin Soft Cotton |
| Set of | 4 piece |
| Top Pattern | Embroidery work + Color Tie dye Gulti work + Foil Mirror work |
| Top Size | 2.5 Mtr |
| Salwar Pattern | Plain Salwar Work |
| Salwar Size | 2.5 Mtr |
| Dupatta Pattern | Color Gulti Hand work |
| Dupatta Size | 2.25 Mtr |
Embroidery work on bandhani + Foil Mirror
Work + Bandhani work and background design
With Bandhani Salwar and Dupatta
(5 piece of set)
*Top: * Embroidery work on bandhani + Foil Mirror
Work + Bandhani work (2.5 mtr)
*BackSide:* Background design
*Salwar:* Bandhej work (2.25 Mtr)
*Dupatta:* Bandhej work(2.25 Mtr)₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Normal |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Blue |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Features | Traditional |
| Catalog Name | Madhuri Creation |
| Occasion | Party Wear |
| GSM | 150-200 |
| Dupatta Length | 2.25 |
| Cut Size | 2.50 |
| Country of Origin | Made in India |
New Colors of Embroidery on Bandhani
Highlighted: 2.75mtr SALWAR & 2.5mtr TOP
Heavy Bandhani + Embroidery Work and
Plain *(2.75 Mtr)* and Bandhani
Dupatta with Resham border
(4 piece of Catalog)
*Top: * Heavy Bandhani + Embroidery Work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Salwar:* Plain
*(2.75 Mtr Approx)*
*Dupatta:* Bandhani Work
*(2.25 Mtr Approx)*
*100% Satin Cotton Material*
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| GSM | 100-150 |
| Width | 44-45" |
| 1 Set Includes | Kurta,Salwar and Dupatta |
| Dupatta Length | 2.5 mtr |
| Brand | Madhuri Creations |
| Design/Pattern | Bandhej Work |
| Usage/Application | Casual Wear |
| Color | Available in Purple, Pink, Green, Yellow, Red etc |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| Work | Printed |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| GSM | 150-200 |
| 1 Set Includes | 4 Pcs |
| Brand | Madhuri Creations |
| Usage/Application | Party Wear |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| Top Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| GSM | 100-150 |
| Kurta Size | 2.5 mtr |
| Brand | Madhuri Creation |
| Usage/Application | Party Wear |
| Work | Bandhej |
| Color | Available in Yellow, Pink, Green etc |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Party Wear |
| Brand | Madhuri Creations |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 100-150 |
| Work | Bandhani |
₹ 525 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Normal |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Blue |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
*Highlighted: 2.5 TOP & SALWAR*
Heavy Fancy Embroidery work + Mirror work and Bandhej Salwar *(2.5 Mtr)* and Bandhej Dupatta with Resham border
(4 piece of set)
*Top: * Heavy Fancy Embroidery work +
Mirror work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Salwar:* Bandhej Work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Dupatta:* Bandhej work
*(2.25 Mtr Approx)*
*100% Satin Cotton Material*
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Normal |
| Brand | Madhuri Creation |
| Color | Pink |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Catalog Name | Mirror Embroidered Salwar Suit |
| Occasion | Party Wear |
| GSM | 150-200 |
| Country of Origin | Made in India |
Heavy Fancy Embroidery work + Embossed Design + Mirror work and Bandhej Salwar *(2.5 Mtr)* and Bandhej Dupatta with Resham border
(4 piece of set)
*Top: * Heavy Fancy Embroidery work + Embossed Design + Mirror work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Salwar:* Bandhej Work
*(2.50 Mtr Approx)*
*Dupatta:* Bandhej work
*(2.25 Mtr Approx)*
*100% Satin Cotton Material*
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India