Fancy Lace border work with Embroidery design
and bandhej salwar and dupatta
Top: Embroidery work and Fancy Lace border
work
Salwar: Bandhej work or Plain
Dupatta: Bandhej work
100% Satin Cotton Material
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Embroidery |
| Usage/Application | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery work With Bandhej Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Traditional Name | Bandhej |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Regular Wear |
| GSM | 150-200 |
| Do you fulfil sample orders | Yes |
| Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 50 Piece
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Embroidery Type | Embroidery |
| Brand | Madhuri Creation |
| Fabric | 100% cotton |
| Color | Pink |
| Width | 44-45" |
| Usage | Festival |
| GSM | 150-200 |
Stylish Chiffon Embroidery Work Dupatta + Embroidery Work Top
and Printed block Salwar
(2 Piece of Set)
Top: Embroidery Work(2.5 Mtr)
Salwar: Printed block(2.25 Mtr)
Dupatta: Chiffon Embroidery work(2.25 Mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Embroidery |
| Suit Stitch Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| Brand | Madhuri Creation |
| Gender | Female |
| Sleeve Type | Half |
| Work Type | Embroidery |
| Do you fulfil sample orders | Yes |
| Dupatta Length | 2.40 Mtr |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery work With Bandhej Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 625 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Embroidered |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 58-60" |
| Suit Style | Straight |
| Top Fabric | Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 150-200 |
| Brand | Madhuri Creation |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery work With Bandhej Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 625 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Straight Suit |
| Brand | Madhuri Creation |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 44-45" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 150-200 |
Minimum order quantity: 50 Piece
Heavy Self Embroidery Work + Mirror work and Bandhej Salwar work Dupatta
(4 Piece of set)
Top: Heavy Self Embroidery + Mirror work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Madhuri Creation |
| Width | 44-45" |
| Features | Fancy |
| Dupatta Length | 2.5 Mtr |
| Embroidery Type | Kutch Embroidery |
| Dupatta Pattern | Bandhej work |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery work With Bandhej Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
₹ 625 / Piece Get Latest Price
| Suit Style | Embroidery |
| Usage/Application | Regular |
| Brand | Madhuri Creation |
| Suit Type | Unstitched |
| Width | 58-60" |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Formal Wear |
Minimum order quantity: 50 Piece
Embroidery work With Bandhej Dupatta And Salwar
(4 Piece of set)
Top: Embroidery Pigment work(2.5 mtr)
Salwar: Bandhej Work(2.25 mtr)
Dupatta: Bandhej Work(2.25 mtr)
100% Satin Cotton Material
Brijesh Bosamiya (Owner)
Madhuri Creation
Ground Floor, Shop No.3, Century Centre, Kranta Stree Vikas Gruh Road
Rajkot - 360002, Gujarat, India